وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری کسی است که توانایی انجام و قبول کلیه پرونده های حقوقی و کیفری را دارد. وکیل پایه یک دادگستری به شخصی گفته می شود که از طرف شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی، بر اساس عقد وکالت انجام کاری را به جای موکل بر عهده می گیرد. به شرح ماده ۶۵۶ قانون مدنی « وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می نماید »

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری کسی است که پس از طی دوره تحصیلات دانشگاهی در مقطع لیسانس و یا بالاتر در رشته حقوق، در آزمون کانون وکلای دادگستری و پس از طی تشریفات و دریافت مجوزهای لازم و گذراندن دوره‌های کارآموزی در کانون‌های وکلا و اتیان سوگند توسط ایشان، وی به عنوان وکیل پایه یک دادگستری نائل می شود.

بلاشک، وکیل پایه یک دادگستری، به عنوان متخصصین علم حقوق، با ارائه نقطه نظرات خویش بهتر از دیگران می توانند در زمینه تمیز حق از باطل و هدایت موکل، ضمن کمک رسانی به اشخاص بر پایه دانش و تجربه فنی خویش، موکل را در یک دادرسی عادلانه یاری نمایند.

دخالت در امور حقوقی، امری تخصصی و محتاج آموزش وکسب مهارتهای ویژه بوده و مباشرت در آن مستلزم تسلیط بر علم مزبور مشتمل بر آگاهی نسبت به مقررات موضوعه، اصول کلی حقوقی، و شناخت ساختار وسیستم قضایی موجود می باشد و عدم رعایت این مورد و نداشتن وکیل پایه یک دادگستری می تواند باعث بروز مشکلات جدی شود.

وکلا برای طرح و اقامه‌ی دعوی و دفاع در محاکم اعم از کیفری یا حقوقی باید وکیل دادگستری و دارای پروانه‌ی معتبر باشند و پذیرش وکالت، غیر از وکلای دادگستری جز درمورد وکالت اتفاقی در محاکم مرقوم مجوز قانونی ندارد.

وکیل

وکیل یا نماینده شخصی است که از طرف شخص دیگری به موجب عقد وکالت انجام کاری را عهده دار می شود. وکالت یک عقد جایز است که درچارچوب مقررات قانون مدنی منعقد می‌شود و طرفین آن وکیل و موکل نامیده می‌شوند وکیل تمامی اختیارات موجود در وکالت را بجای موکل خود انجام می‌دهد.

تعریف وکالت

وکالت در لغت به معنای واگذار کردن یا تفویض کردن است. مطابق ماده ۶۵۶ قانون مدنی وکالت عبارتند از «وکالت عقدی است که بموجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را بر انجام امری نایب خود قرار می دهد» با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت های متقابلی می شوند. در اصطلاح حقوقی وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین عقد، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید.

وکالت عقد است و در نتیجه نیاز به ایجاب موکل و قبول وکیل دارد. در این قرارداد شخص نیابت دهنده را موکل و همچنین شخص نایب را وکیل می گویند. وکالت ازعقود بسیار متداول می‌باشد، که امروزه در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و بانک‌ها استفاده زیادی می‌شود.

وکالت به معنای اخص عبارت است از نمایندگی امور قضایی و دعاوی و اختلافات اشخاص در محاکم دادگستری، به ‌نحوی که شخص وکیل با استفاده از اطلاعات و تجربیات حقوقی و به کارگیر اصول و قواعد آیین دادرسی  و قوانین موجد حق، تلاش خود را در جهت اجرا و تحقق عدالت، قانون و همچنین اعاده‌ یا محافظت و تثبیت حقوق موکل به کار گیرد.

تعهدات وکیل

۱ – انجام مورد وکالت و ایفای وظایف وکالتی باید با رعایت مصلحت و غبطه موکل انجام پذیرد، اعم از اینکه شخصاً مورد وکالت را انجام دهد یا انجام آن را به وکیل پایه یک دادگستری و اگذار نماید که البته در صورت اخیر وکیل می بایست حق توکیل به غیر را داشته باشد. وکیل پایه یک دادگستری باید در تمامی موارد صلاح و مصلحت موکل را رعایت نمایند و از حدود اختیارات خود خارج نشود.

لذا، حتی اگر موکل به وکیل خود حق انجام معامله با هرشخص و به هر مبلغی را نیز داده باشد، در این خصوص نیز وکیل می بایست مصلحت موکل را حفظ نماید و در صورت هرگونه تقصیری از ناحیه وکلای دادگستری اگر چه خللی به عقدی که وکیل منعقد نموده وارد نمی شود و لیکن وکیل در مقابل موکل خود مسئول جبران خسارات خواهد بود.

۲‏ – جبران خسارات وارده به موکل  مطابق ماده ۶۶۶ ‏قانون مدنی «هرکاه از تقصیر وکیل، خسارتی به موکل متوجه شود که عرفاً وکیل، مسبب آن محسوب می گردد، مسئول خواهد بود». بنابراین در این صورت وکیل می بایست خسارات وارده را جبران نماید.

۳ –  مطابق ماده ۶۶۸ قانون مدنی «‏وکیل باید حساب مدت زمان وکالت خود را به موکل بدهد و آنچه را به جای او دریافت گرده است به اورد کند» ارائه صورت حساب به موکل و استرداد وجوهی که در راستای اجرای وکالت تحصیل گردیده از جمله تکالیف شرعی و قانونی وکیل می باشد و با عنایت به امانی بودن ید وکیل نسبت به مورد وکالت و به تبع آن امانی بودن وجوه حاصله از اجرای وکالت، عدم استرداد وجوه مذکور واجد وصف کیفری نیز می باشد.

وکیل در تهران

اگر در تهران زندگی می کنید و نیاز به وکیل در غرب تهران دارید موسسه حقوقی خانم فاطمه بحرانی با سال ها تجربه در زمینه وکالت و انجام کلیه دعاوی از جمله کیفری و خانواده و ملکی و آماده ارائه خدمات مشاوره به شما عزیزان می باشد.

گروه وکلای دفتر وکالت فاطمه یعقوبی متشکل از تیمی از برترین وکلای با تجربه با سابقه بیش از پنج سال نه تنها وکلای منتخب بلکه تمام گروه بر روی پرونده شما کار خواهند کرد. پس از بررسی پرونده در کمیسیون ویژه خود به پرونده به وکلای متخصص ارجاع داده می شود.

تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم. تمام تلاش ما احقاق حقوق شماست.

دفتر وکالت فاطمه بحرانی مفتخر است در جهت ارائه ی خدمات بیشتر و برای بالا بردن کیفیت اقدام به مشاوره حقوقی تلفنی رایگان کرده است. برای مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری می توانید در روزهای اداری از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب با شماره تلفن های زیر ۹۳۵۷ ۸۰۵ ۹۳۹ ۹۸+ و ۰۹۱۶۶۳۰۹۷۰۲  تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح سازید و در صورت تمایل جهت مشاوره حضوری با تعیین وقت قبلی به صورت حضوری از مشاوره وکیل دادگستری استفاده نمائید.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.